SZJA törvény módosítás a 2025 évi adócsomagban
Kedvezmények gyermekek és eltartottak után, ÖVTJ-kódok egyéni vállalkozóknál, új adómentességek…Cikkünk az egyes adótörvények módosításáról társadalmi egyeztetésre közzétett törvénytervezet személyi jövedelemadózást érintő legfontosabb javaslatait ismerteti.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) javasolt módosításai közül érdemben a családok számára jelent kedvező változást a családi kedvezmény mértékének növelése.
A gyermeket nevelő családok helyzetének érezhető javítása érdekében a kormány meghirdetett szándéka, hogy az gyermekek (eltartottak) számától függő családi kedvezmény a következő években kétszeresére növekedjék.
Első lépésben 2025. július1-jétől az összevont adóalapból levonható családi kedvezmény – az eltartottak lélekszámától függően – kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként
♦ egy eltartott esetén 100 000 forint,
♦ kettő eltartott esetén 200 000 forint,
♦ három és minden további eltartott esetén 330 000 forint.
Továbbá minden olyan kedvezményezett eltartott után, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül, jogosultsági hónaponként és kedvezményezett eltartottanként a kedvezmény 100 000 forinttal növelt összegben vehető igénybe.
Második lépésben 2026. január 1-jétől az összevont adóalapból levonható családi kedvezmény – az eltartottak lélekszámától függően – kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként
♦ egy eltartott esetén 133 340 forint,
♦ kettő eltartott esetén 266 660 forint,
♦ három és minden további eltartott esetén 440 000 forint.
Továbbá minden olyan kedvezményezett eltartott után, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül, jogosultsági hónaponként és kedvezményezett eltartottanként a kedvezmény 133 340 forinttal növelt összegben vehető igénybe.
Ez azt jelenti, hogy a családok nettó jövedelmét növelő eddigi kedvezmény a jövő év második felében havonta másfélszeresére, 2026. január 1-jétől kétszeresére növekszik.
A családi kedvezményre vonatkozó egyéb rendelkezések nem változnának, tehát a tb-járulék terhére történő érvényesítés, a szülők közös igénybevételének, megosztásának lehetősége, a kifizetői (munkáltatói) feladatok stb. továbbra is a megszokott rendben történik majd.
Az szja-törvényt érintő egyéb módosítások többek között könnyítéseket, újabb gazdaságfehérítő lépéseket és adminisztrációcsökkentést céloznak.
Többek között:
♦ A jövedelemszerzés helyére vonatkozó rendelkezés kiegészül a kamatjövedelemmel, mivel a hatályos szabályozás csak a kamat jövedelemszerzési helyére vonatkozóan tartalmaz előírást.
♦ A jogértelmezések és az önellenőrzések elkerülése érdekében módosul a nem pénzbeli bevételek szerzési időpontja. Saját szolgáltatás esetén a bevételszerzés időpontja az a nap, amelyen a szolgáltatás nyújtójának az általános forgalmi adóról szóló törvény rendelkezései szerinti teljesítési időponttal adófizetési kötelezettsége keletkezik vagy keletkezne. E szabály alapján akkor is megállapítható a kötelezettség, ha a juttatásról készül bizonylat, és akkor is, ha nem. Vásárolt szolgáltatás esetén 2025. január 1-jétől a bevételszerzés időpontja az a nap, amelyen a szolgáltatásról szóló bizonylat a kifizető rendelkezésére áll.
♦ Az egyéni vállalkozók számára jelent változást a költséghányadnál alkalmazott TESZOR-lista átfordítása ÖVTJ-kódokra.
♦ A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvényben 2024. június 26-ai hatállyal módosult a magánszálláshely fogalma: a lakás és az üdülő mellett az emberi tartózkodásra alkalmas gazdasági épület is magánszálláshelynek minősül. Ezzel összhangban kiegészülnek a fizetővendéglátó tevékenységet végzők tételes átalányadózására vonatkozó szabályok. A módosítás egyértelművé teszi, hogy a tételes átalányadó szempontjából milyen lakóhelyiséget kell szobának tekinteni, továbbá rögzíti azt is, hogy a helyiség méretétől függetlenül legalább egy szoba után meg kell fizetni az adót.
♦ A törvény 1. számúmelléklete kiegészül néhány új (a sporttal, a diákhitel-törlesztéshez adott munkáltatói támogatással összefüggő, a műemlékvédelmet, energiamegtakarítást, hulladékgazdálkodást ösztönző) adómentes jogcímmel.
Forrás: adózóna