Sok juttatásnak inthetünk búcsút a készpénzesített cafeteriával
Sok kedvelt juttatás eshet áldozatul a cafeteria készpénzesítésének. Az iskolakezdési támogatás, a BKV bérlet és például az önkéntes pénztári juttatások adóterhe is jelentősen nő. De a beadott javaslat szerint az Erzsébet utalvány is drágább lesz, bár annak megőrzéséről nyilatkozott a kormány.
A kormány benyújtotta a Parlament Törvényalkotási Bizottságának a tavaszi adócsomag módosító javaslataként az új cafeteria-szabályokat, amelyet a bizottság ma tárgyal.
Az előterjesztés nyomán a jövőben két típusú béren kívüli juttatás illetheti meg kedvezményes adózású keretek között a honi alkalmazottakat: a készpénz-cafeteria mellett Szép-kártyára kaphatnak még juttatásokat a dolgozók. A javaslat más szabályokat állapítana meg a versenyszféra munkavállalói és a közszféra dolgozóira. A magánszektorban 450 ezer forint volna a kedvezményes éves cafeteria juttatás felső határa. Az összegből százezer forint lehetne a készpénz, a fennmaradó 350 ezer forint kerülhetne az érintettek Szép-kártyájára. A közszférában a keret összeg változatlanul kétszázezer forint, amely a két juttatási forma között egyenlő arányban oszlana meg. A turizmus fellendüléséhez jelentősen hozzájáruló Szép-kártya tehát megmarad, ahogy az Erzsébet-program működését is biztosítani fogja a kormány – írja az NGM közleménye.
Durván emelkedő terhek kedvelt több tételnél
A Világgazdaság ugyanakkor a benyújtott előterjesztés alapján úgy véli, megszűnik az Erzsébet-utalvány (illetve annak különleges kedvezménye), vagyis a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány étkezési jegyét is ugyanúgy 50 százalékos pluszadó megfizetésével adhatják a munkáltatók, mint a többi étkezési utalványt.
A kedvezményes adózású – vagyis 34,51 százalékos teherrel ellátott – cafeteria-juttatásoknak két formája lehet csak 2017-től: a készpénz és a SZÉP kártya. Készpénzben évi százezer – vagyis havi 8 333 – forint adható, a többi a SZÉP Kártya lehet. Utóbbinál maradnak az alszámlák és a megszokott maximumok: a szálláshely alszámlára 225, a vendéglátás alszámlára 150, a szabadidő alszámlára 75 ezer forint utalható kedvezményes adóval.
Vagyis az Erzsébet-utalvány mellett az eddigi 34,5 százalékról 50 százalék közelébe emelkedik az önkéntes pénztári juttatások, az iskolakezdési támogatás, vagy a munkahelyi étkezés adóterhe is. Ugyanígy közel 50 százalékkal nő a BKV bérletek adóterhelése is.
Megmaradnak viszont az eddig adómentesen vagy különleges szabályok alapján adható kedvezmények. Kulturális rendezvényekre évi 50 ezer forintig, sportrendezvényekre korlátlanul adhatnak belépőket a munkáltatók a munkavállalóknak, valamint évi 5 millió forintig támogathatják a lakáshitelek kifizetését, vagy törlesztését is. Adómentes marad az is, ha a munkáltató kockázati életbiztosítást, vagy betegségbiztosítást fizet a munkavállalónak.
A szakszervezetek szerint káros
Eltérően értékelik a kormány által a parlamentnek benyújtott új cafeteria szabályokat a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórum (VKF) munkavállalói oldalának képviselői, azonnal egyeztetni akarnak. A tiltakozó szervezetek elítélik a SZÉP kártyának való indokolatlan kedvezést, a köz- és magánszférában dolgozók megkülönböztetését, az öngondoskodás mint cél háttérbe szorítását.
Forrás: Piac&profit