Ki fizeti az EPR díjat ha kicsomagol illetve
A kérdező – tegyük fel, hogy így értelmezte – a terméket a külföldi csomagolóanyagból kicsomagolja, és belföldön csomagolóanyag-gyártótól vásárolt big-bag zsákokba, lefóliázva, raklapon adja tovább. Értem azt, hogy nekik EPR-fizetési kötelezettségük keletkezik a kicsomagolás során keletkezett csomagolóanyag után [16. § (2) b) +17.§ (1) a)], de milyen jogszabályhely alapján képződne fizetési kötelezettsége a termék csomagolóanyag-gyártótól megvásárolt csomagolóanyagba való becsomagolása és értékesítése kapcsán? Azt feltételezve, hogy normál esetben a fóliát, big-bag zsákot, raklapot gyártó kifizette a díjat? [16. § (2) aa)] „Az értékesített termékek csomagolóanyagai esetén is önöket terheli az EPR-regisztrációs és díjfizetési kötelezettség, a csomagolás első belföldi forgalomba hozatala jogcímén.”
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A külföldről vásárolt termék csomagolásának lebontása esetén a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023. kormányrendelet (a továbbiakban EPR-rendelet) 17. § (3) bekezdése alapján keletkezik az EPR-kötelezettség saját célú felhasználás jogcímén:
„A külföldi előállítású csomagolás saját célú felhasználásának minősül a csomagolás végleges elválasztása a terméktől – kivéve a belföldi gazdálkodó szervezet tulajdonában lévő, külföldről visszahozott újrahasználható csomagolás elválasztását –, amennyiben a csomagolás után a kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség nem került korábban teljesítésre.”
Az EPR-rendelet alapján nemcsak a külföldi csomagolás lebontásakor keletkezik kötelezettség, hanem annak a csomagolásnak a tekintetében is, amelybe a kérdező belecsomagolta a terméket. Ennek a kötelezettjének a meghatározásakor figyelembe kell venni az EPR-rendelet csomagolás fogalmát.
Csomagolás: „…bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használnak…”
Tehát a csomagolás akkor keletkezik, amikor a csomagolószerbe belecsomagolják az árut. Ezért nem az a gyártó lesz az EPR-kötelezett, aki eladja a kérdező részére a fóliát, big-bag zsákot, raklapot, hanem a kérdező, mivel az ő „belecsomagolása” által keletkezik a csomagolás, így ő lesz annak első belföldi értékesítője.
Ami itt félreértésre adhat okot, hogy a környezetvédelmi termékdíj valóban magát a csomagolószert terheli annak első belföldi értékesítésekor, tehát akkor, amikor magát a csomagolószert értékesítik, még a majdan belekerülő áru nélkül. A környezetvédelmitermékdíj-kötelezettségeket tehát valóban a belföldi gyártónak kell teljesítenie a kérdéses ügyletben, azaz ezen csomagolószerek esetében a kérdező részére történő értékesítés során a gyártónak kell megfizetnie a környezetvédelmi termékdíjat.
Azonban az EPR tekintetében a csomagolás, így a kérdező lesz a kötelezett. Az eddigi jogszabálymagyarázatok alapján a gyártó ebben az esetben is levonhatja az általa fizetendő környezetvédelmi termékdíjból a kérdező által megfizetett EPR-díjat, azonban érdemes figyelemmel kísérni, hogy a jogszabály ebben a tekintetben pontosításra kerül-e még.
Forrás: Adózóna