Gépjárműadó április 15 új határidő
Jelentős negatív változás az idei évben, hogy nem két hanem az egész évet egy összegben április 15-éig kell megfizetni a gépjárműadót. A változás négymilliónál is több belföldi gépjármű üzemeltetőjétsúlytja!
A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény (Gjt.) rendelkezései szerint magyar hatósági rendszámtáblával ellátott gépjármű, pótkocsi üzemeltetőjének (ennek hiányában a tulajdonosának) – meghatározott kivételekkel – gépjárműadót kell fizetnie. Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 3. számú melléklete szerint – az évközi adókötelezettség keletkezésének (változásának) kivételével – az adót a naptári évben egy alkalommal – végrehajtható okirat alapján – április 15-éig kell megfizetni.
Ha az adókötelezettség év közben keletkezik vagy változik, az adót az erről szóló határozat véglegessé válásától számított 15 napon belül kell megfizetni.
Az adó alanya
Az adó fizetésére az a személy kötelezett, aki/amely a hatósági nyilvántartásban az év első napján üzemben tartóként, ennek hiányában tulajdonosként szerepel. Amennyiben a hatósági nyilvántartás szerint egy gépjárműnek több tulajdonosa vagy több üzemben tartója van, akkor közülük az adó alanya az, akinek/amelynek a nevére a forgalmi engedélyt kiállították.
Az év közben újonnan vagy újra forgalomba helyezett gépjármű utáni adó alanya az, aki/amely a forgalomba helyezés hónapjának utolsó napján a hatósági nyilvántartásban üzemeltetőként (tulajdonosként) szerepel.
Az adóalany halálát, illetve megszűnését követő év 1. napjától – feltéve, hogy a hatósági nyilvántartásban ekkor még mindig az elhunyt személy vagy a megszűnt szervezet szerepel tulajdonosként – azt a személyt kell az adó alanyának tekinteni, aki/amely a haláleset vagy megszűnés napján a hatósági nyilvántartásban nem üzembentartó tulajdonosként szerepel, ennek hiányban pedig azt, akit/amelyet az adóalany halálát, illetve megszűnését követően elsőként üzemeltetőként (tulajdonosként) bejegyeztek.
A gépjármű eladása esetén az eladó, ha az eladást az adott év utolsó napjától számított 15 napon belül bejelentette, a szerződés megkötésének időpontját követő év első napjától nem minősül adóalanynak.
Az ideiglenesen forgalomban tartott gépjármű és a próbajármű esetén az adó alanya az, akinek/amelynek a nevére a rendszámtáblát az eljáró hatóság kiadta
A törvény hatálya
A törvény hatálya nem terjed ki
– a magyar hatósági rendszámtáblával ellátott mezőgazdasági vontatóra,
– a lassú járműre és a lassú jármű pótkocsijára,
– a négykerekű segédmotoros kerékpárra,
– a külön jogszabály szerinti „méhesházas” gépjárműre,
– a munkagépre,
– a CD, az OT betűjelű rendszámtáblával ellátott gépjárműre,
– a kiviteli célú gépjárműre, valamint
– a külföldön nyilvántartott tehergépjárművek közül azokra, amelyek az Európai Unió valamely tagállamában vannak nyilvántartva [Gjt. 1. § (2) bekezdés].
Mentes a gépjárműadó alól
– a költségvetési szerv,
– az egyesület, az alapítvány, a köztestület az üzemeltetésében (tulajdonában) álló gépjármű után, feltéve, ha a tárgyévet megelőző évben társasági adófizetési kötelezettsége nem keletkezett,
– az autóbusz, ha az adóalany a tárgyévet megelőző évben elért számviteli törvény szerinti nettó árbevételének legalább 75 százaléka helyi és helyközi menetrendszerinti közúti tömegközlekedés folytatásából származott (a feltétel teljesüléséről az adóalanynak nyilatkoznia kell),
– az egyházi jogi személy tulajdonában lévő gépjármű,
– a létesítményi tűzoltóságot fenntartó gazdasági szervezetek azon tűzoltó szerkocsinak minősülő gépjárművei, melyek riasztás esetén részt vesznek a tűz elleni védekezésben, illetve a műszaki mentésben,
– a súlyos mozgáskorlátozott vagy egyéb fogyatékossággal élő adóalany, valamint a súlyos mozgáskorlátozott vagy egyéb fogyatékossággal élő személyt rendszeresen szállító, vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozó adóalany (a továbbiakban együtt: mentességre jogosult adóalany) egy darab – 100 kW teljesítményt meg nem haladó, nem a külön jogszabály szerinti személytaxi-szolgáltatásra és személygépkocsis személyszállító szolgáltatásra használt – személygépkocsija után legfeljebb évenként 13 000 forint; ha a mentességre jogosultság az adóévben több személygépkocsi után is fenn áll, akkor a mentesség kizárólag egy, a legkisebb teljesítményű személygépkocsi után jár,
– a környezetkímélő gépkocsi,
– az egyesület, az alapítvány, a köztestület, a költségvetési szerv – feltéve, ha a tárgyévet megelőző évben társasági adófizetési kötelezettsége nem keletkezett – egyesületi, alapítványi, köztestületi tulajdonban álló gépjármű után,
– az a gépjármű, amelynek adómentességét nemzetközi egyezmény vagy viszonosság biztosítja (a viszonosság tekintetében az adópolitikáért felelős miniszter állásfoglalása az irányadó),
– az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, az Észak-atlanti Szerződés alapján felállított nemzetközi katonai parancsnokságok, továbbá az Észak-atlanti Szerződés tagállamainak és a Békepartnerség más részt vevő államainak Magyarországon tartózkodó fegyveres erői, és e fegyveres erők és parancsnokságok személyi állományába tartozó vagy alkalmazásában álló nem magyar állampolgárságú, katonai szolgálatban lévő és polgári állományú személyek tulajdonában lévő gépjármű.
Az adó alapja
A gépjárműadó számítása a gépjármű hatósági nyilvántartásban feltüntetett teljesítménye alapján történik. Az adó mértéke emellett függ a jármű típusától (személygépkocsi, autóbusz, tehergépjármű stb.), illetve a jármű korától is (minél idősebb a jármű, annál alacsonyabb a gépjárműadó mértéke).
Adókedvezmények
– 20 százalékos kedvezmény illeti meg azon autóbuszt, tehergépjárművet – a nyergesvontató kivételével, amely után 30 százalékos kedvezmény jár –, amely a KöHÉM rendelet 5. számú melléklete II. alpontja szerinti 5, 6, 7 vagy 8 környezetvédelmiosztály-jelzéssel (kóddal) ellátott.
– 30 százalék kedvezmény illeti meg a KöHÉM rendelet 5. számú melléklete II. alpontja szerint legalább 9, 10, 11, 12 környezetvédelmiosztály-jelzéssel (kóddal) ellátott autóbuszt, tehergépjárművet, a nyergesvontató kivételével, amely után 50 százalék kedvezmény jár.
Ha az adóalany az adóévben tehergépjárművével – fuvarokmánnyal igazoltan – olyan kombinált áruszállítást alkalmazott, amelynél Magyarország területén vasúton vagy belvízen megtett út járatonként 100 km-nél hosszabb volt, az adókedvezmény mértéke 40 járat teljesítése esetén a tehergépjármű után az adóévre megállapított fizetendő adó 10 százaléka, 60 járat felett 20 százaléka.
Az adó megállapítása
A gépjárműadóval kapcsolatos adóhatósági feladatokat a NAV látja el. A jogszabályváltozásra tekintettel az idén minden érintettnek márciusban küld határozatot a NAV, amely tartalmazza mennyit kell pontosan fizetni.
A gépjárműadó alóli mentességet, kedvezményt kérelmezni kell, erre a GJADO jelű adatlap szolgál, amely elektronikusan az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA), valamint az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) is elérhető.
A gépjárműadó befizetéséhez csekket személyesen a NAV-ügyfélszolgálatokon lehet beszerezni, de sms-ben is kérhető a 06/30 344-4304-es telefonszámon. Az üzenetbe a csekk szót, majd szóközt, és az adóazonosító jelet és a rendszámot kell beírni. A benyújtott igényre kettő gépjárműadó-csekket postáz a NAV a bejelentett címre. Ez elsősorban a levelezési cím, ha az nincs bejelentve, akkor a tartózkodási hely, ha az sincs bejelentve, akkor a lakcímre érkezik a csekk.
A gépjárműadót a 410-es adónemhez tartozó, 10032000-01079160 számú, NAV Belföldi gépjárműadó-bevételi számlára kell megfizetni.
Fontos, hogy a befizetők a közleményben feltüntessék az adószámukat vagy adóazonosító jelüket és a jármű rendszámát.
A pénzforgalmi számla nyitására nem kötelezett magánszemélyek fizethetnek banki átutalással (bankfiókban, vagy a NAV valamelyik ügyfélszolgálatán bankkártyával), készpénzátutalási megbízással (sárga csekken), továbbá az elektronikus fizetéseket és elszámolásokat biztosító (EFER) rendszeren keresztül átutalással. A pénzforgalmi számla nyitására kötelezettek – például az áfakörbe tartozó egyéni vállalkozók vagy gazdasági társaságok – kizárólag a belföldi pénzforgalmi számlájukról kezdeményezett átutalással fizethetik meg az adót.
Forrás: Adózóna