Olvasónk kérdése:
“Elvált apának van egy 15 éves gyermeke. A családi pótlékot a volt feleség kapja, kezdettől fogva. Külön háztartásban élnek, közös felügyeleti joggal együtt nevelik gyereküket. Kérdés: jogosult-e az szja-visszatérítésre? Hogyan járjon el annak érdekében, hogy ne csak az anya kapja vissza az szja-t? Ha még az idén megegyeznek abban, hogy a családi pótlékot az apa vegye fel, vagy 50-50%-ban vegyék fel, akkor járhat az apának az szja-visszatérítés, akár a maximum összeg? Ezt milyen iratba kell foglalni? Ha az 50-50%-os megállapodás jönne létre, akkor az anyának az év során már igénybevett családi kedvezmény havi 10 ezer forintos összege nem jár? Ennek a megállapodásnak milyen hatása van az év közben igénybevett családi kedvezményre?”
Szakértőnk válasza:
A leírt tényállás szerint az apa nem jogosult a szja-visszatérítésre.
Ahhoz, hogy jogosult legyen rá, önmagában nem elegendő, hogy a családi pótlékot megegyezés szerint az anya helyett az apa kapja meg. Ugyanis annak nincs akadálya, hogy az anya a családi pótlék folyósításához az apa bankszámláját jelölje meg, de ez nem változtat azon, hogy az anyánál elhelyezett, az ő háztartásában élő gyermekre tekintettel az apa nem jogosult jogszerűen a családi pótlékra, a családi kedvezményre és így az adó-visszatérítésre sem.
Ahhoz, hogy az apa legyen jogosult a családi pótlékra, a családi kedvezményre és így az adó-visszatérítésre, a gyermek érdekeire hivatkozva a bíróságnál alapos indokkal kezdeményezni kellene a gyermeknek az apánál történő elhelyezését. Ebben az esetben az apának is járna az adó-visszatérítés, viszont az elhelyezés módosítását követően az anya családi pótlékra és családi kedvezményre való jogosultsága megszűnne (ami visszamenőleg nem érinti az elhelyezés módosításáig járó kedvezmény igénybevételét). Megjegyzem, a Kúriának a gyermek elhelyezésével kapcsolatos szempontokról kiadott 17. számú irányelvét figyelembe véve, nem valószínű, hogy a gyermek elhelyezésének módosítása még az idén sikerrel járna.
Más a helyzet a felváltva gondozásra vonatkozó megállapodás esetén.
A családok támogatásáról szóló törvény (Cst. 9. § (4) bekezdése) szerint:
“Ha a szülők időszakonként felváltva gondozzák gyermeküket és a szülői felügyeleti jog mindkét szülő esetében fennáll, a családi pótlékra – közös kérelmükre, 50-50%-os arányban – mindkét szülő jogosult. A kérelemhez csatolni kell a szülők arról szóló közös nyilatkozatát, hogy a gyermek gondozásáról, neveléséről saját háztartásaikban felváltva gondoskodnak.”
Az szja-törvény 29/B paragrafusának (1e) bekezdése szerint:
“Ha jogerős bírósági döntés, egyezség, közös nyilatkozat alapján a szülők egyenlő időszakokban felváltva gondozzák gyermeküket, és ezért a családi pótlékra 50-50 százalékos arányban mindkét szülő jogosult, a gyermek mindkét szülő – valamint a szülő házastársa – vonatkozásában kedvezményezett eltartottnak minősül. A felváltva gondozott gyermek után a szülő (házastársa) a családi kedvezmény 29/A paragrafusának (2) bekezdés szerint meghatározott összege 50 százalékának érvényesítésére jogosult. A gyermeket felváltva gondozó szülők a családi kedvezmény közös érvényesítésére egymás között nem jogosultak.”
Mindezek alapján, ha a szülők közösen nyilatkoznak a kincstárnak, hogy a gyermek gondozásáról, neveléséről saját háztartásaikban felváltva gondoskodnak, mindkét fél a családi pótlék és a családi kedvezmény 50-50 százalékára jogosult, az adó-visszatérítés pedig teljes összegben jár mindkettőnek. Ez visszamenőleg nem érinti az anyának a nyilatkozattételig járó családi kedvezményét, viszont a továbbiakban már csak a kedvezmény (és a családi pótlék) felére lesz jogosult.
Forrás: Adózóna