A cég állja a tandíjat, a képzési költségeket? De ki fizeti az adót?
Nem csak a jó pap, hanem a jó szakember is holtig tanul, ha van rá pénze, vagy helyette más vállalja a képzés költségeit. Csakhogy emiatt adókötelezettség is keletkezhet. Lássuk: mikor és kinél?
Ha a képzés költségeit egy másik magánszemély vállalja, ez a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény 1. számú mellékletének 7.2. alpontja értelmében adómentes. Ha azonban e vállalásáért a képzésben részt vevő, vagy más személy ellenszolgáltatást nyújt (például nyelvórákat ad), az adómentesség nem érvényesíthető.
A tanulmányi költségeknek más személy (cég, szervezet, azaz nem magánszemély) által történő átvállalása olyan nem pénzben adott juttatás, amely – a továbbiakban részletezett kivételekkel – a magánszemélynek a juttatóval fennálló jogviszonya szerinti adóköteles jövedelme.
Ha például egy személyes közreműködésre kötelezett tag egyetemista gyermekének tandíját a cég fizeti, a befizetett összeg a hallgatónál adó- és ehoköteles egyéb jövedelem. Vagy például, ha egy cég megbízási szerződéssel foglalkoztat egy – a cég tevékenységével össze nem függő – OKJ képzésben részt vevő szakértőt, vállalva annak részvételi díját, a befizetett összegből (a költség-elszámolási szabályokat is figyelembe véve), önálló tevékenységből származó, adó- szocho- és járulékköteles jövedelmet kell megállapítani.
Az említett és hasonló esetekben – mivel a bevételt terhelő adóelőleg levonására nincs lehetőség – a cégnek az adóköteles bevételről kiállított igazoláson fel kell tüntetnie a le nem vont adóelőleg összegét is, és fel kell hívnia a magánszemély figyelmét arra, hogy az adóelőleg le nem vont részét köteles megfizetni a tanulmányi költség felmerülésének negyedévét követő hónap 12-éig, továbbá, hogy erről a jövedelméről és az adóelőleg-fizetési kötelezettségéről ’53-as adóbevallást kell beadnia. A cég köteles továbbá az adóelőleg le nem vont részéről adatot szolgáltatni az adóhatóság részére.
Forrás: Adózóna