Az egyszerűsített foglalkoztatás korlátai munkaviszony mellett
Egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozó naponta maximum hány órát dolgozhat? Akinek van egy heti 40 órás főállása, amellett dolgozhat-e egyszerűsített munkavállalással még 8 órát? Mivel a bejelentések nem órára vonatkoznak, csak az adott napra jelentjük be a munkavállalót, és a napi keretösszeg van megadva, ezért nem világos számomra, hogy van-e maximálva náluk a napi munkavégzés?
Az egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munkavégzés vonatkozásában a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 201-203. paragrafusai, valamint azegyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény rendelkezései irányadóak. Az említett törvényhelyekből a következőket lehet levezetni.
Az Mt. 203. paragrafusának (3) bekezdése szerint egyszerűsített foglalkoztatás keretében a napi munkaidő munkaidőkeret nélkül is beosztható egyenlőtlenül. Ebből következően azt kell megvizsgálni, hogy az egyenlőtlenül beosztott munkaidőre milyen egyéb korlátok vonatkoznak. Az Mt. 99. paragrafusának (1)–(2) bekezdései alapján a napi munkaidő minimum 4, maximum 12 óra lehet. Az Mt. 203. paragrafusának (1) bekezdése ennek a rendelkezésnek az alkalmazását nem zárja ki. Így tehát az első kérdésére a válasz: 12 óra.
Arra a kérdésre, hogy egy heti 40 órás főállás mellett lehet-e valaki egyszerűsített foglalkoztatott, az a válasz, hogy attól függ. Amennyiben a két munkáltató ugyanaz, abban az esetben nem. Nem csupán a napi munkavégzési limitek sérülnének, hanem az Mt. 201. paragrafusának (1) bekezdése szerint semmis az egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaszerződés, ha a felek között már munkaviszony áll fenn. Sőt, a felek a munkaviszonyt egyszerűsített foglalkoztatásra sem módosíthatják.
Amennyiben a munkáltatók különbözőek, abban az esetben nincs akadálya annak, ha a munkavállaló összességében túllépi a limiteket. Sőt, az sem tilos, hogy a munkavállaló több, különböző munkáltató számára dolgozzon egyszerűsített foglalkoztatás keretében.
Forrás: Adózóna