Gondok vannak a magyar és uniós áfákkal
Az Európai Bizottság úgy határozott szerdán, hogy az októberi kötelezettségszegési eljárási csomag keretében felszólító levelet küld Magyarországnak, amiért az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszerben (ekáer) megkövetelt feltételekkel megsértette az áfára vonatkozó uniós szabályokat.
Az Európai Bizottság levelében felszólította Magyarországot, hogy hangolja össze nemzeti áfaelőírásait az uniós szabályokkal. A tájékoztatás szerint a magyar ekáer rendszerben a vállalkozásoknak áfafizetési célból részletes jelentést kell tenniük a magyar adóhatóságok részére bizonyos közúti fuvarozási tevékenységeikről. Ez a követelmény sérti az áfára vonatkozó uniós irányelvet, mert elsősorban a határokon átnyúló uniós tranzakciókat érintően, a határátlépéshez kapcsolódó adminisztratív formaságokat vezet be.
Amennyiben Magyarország két hónapon belül nem hoz megfelelő intézkedéseket, a bizottsági indokolással ellátott véleményt küldhet az ügyben a magyar hatóságoknak – húzták alá.
Az Európai Bizottság továbbá arra szólított fel hét uniós tagállamot – köztük Magyarországot -, hogy időben végezzék el távközlési piacaik elemzését. A tájékoztatás szerint a nemzeti szabályozó hatóságoknak az érvényes uniós jogi keret értelmében háromévente el kell végezniük a távközlési piacok elemzését, és erről értesíteniük kell az Európai Bizottságot.
Mint elmondták, Belgium, Írország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Spanyolország és Szlovénia nem tájékoztatta az Európai Bizottságot. Mivel mind a hét esetben a késedelem jelentősen meghaladja az öt évet, a bizottság a úgy határozott, hogy felszólító levél küldésével felkéri az érintett országokat, hogy végezzék el a távközlési piacok haladéktalan elemzését, és az uniós jog által meghatározott időkereten belül annak eredményéről adjanak tájékoztatást. A hét tagállamnak két hónap áll a rendelkezésére, hogy válaszolt küldjön az Európai Bizottságnak.
Az Európai Bizottság az EU áfarendszerének átfogó reformját javasolta
Az Európai Bizottság az elmúlt huszonöt év legátfogóbb terveit mutatta be az EU áfaszabályainak reformjára szerdán, amely csökkentené az áfacsalás lehetőségét, továbbá javítaná, modernizálná és egyszerűsítené az áfarendszert a kormányok és a vállalkozások számára. Pierre Moscovici, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa elmondta, az Európai Unióban (EU) évente több mint 150 milliárd euró értékű áfa veszik el az adórendszer hibái és kiskapui miatt, így a tagállamok lényeges bevételektől esnek el, amelyet iskolák, utak felújítására és az egészségügyi ellátás javítására fordíthatnának.
Becslések szerint évente mintegy 50 milliárd euró elvesztése – uniós polgáronként 100 euró – a határokon átnyúló áfacsalásnak tudható be, amely összeg bűnszervezeteket – beleértve a terrorizmust is – finanszírozhat. Az uniós bizottság becslése szerint a csalás miatt kieső bevétel a javasolt reformnak köszönhetően 80 százalékkal csökkenhet – ismertette az uniós biztos. Kiemelte: a javasolt reform amellett, hogy rugalmasabbá és egyszerűbbé teszi a rendszert a vállalatok számára, segíteni szeretne az európai vállalatoknak az egységes piac minden előnyének kihasználásában és a globális piacokon való versenyben. Megkönnyíti az uniós cégek határokon átnyúló kereskedelmét, csökkenti a bürokráciát és egyszerűsíti a hozzáadottérték-adóval kapcsolatos eljárásokat.
Moscovici elmondta, huszonöt évvel az egységes piac megteremtése után a vállalatok és a fogyasztók még mindig 28 különböző áfarendszerrel szembesülnek határokon átnyúló tevékenységük során. A bűnözők – akár terroristák is – túl hosszú ideig használhatták ki az eltérő rendszerek jelentette kiskapukat. Véget kell vetni ennek az anakronisztikus helyzetnek – húzta alá. A javaslat részleteit ismertetve elmondta, a határokon átnyúló vállalkozások jelenleg 11 százalékkal magasabb költségekkel szembesülnek, mint a belföldön kereskedők. Az áfarendszer egyszerűsítésével és korszerűsítésével ezek a költségek összességében körülbelül 1 milliárd euróval csökkenthetők azáltal, hogy az árukat egyik tagállamból egy másikba történő értékesítés során ugyanúgy adóztatnák meg, ahogyan az egyes tagállamokon belül értékesített árukat. Ez egységes áfarendszert hoz létre az egész EU területén, amely szűkíti az eltérő szabályozók okozta kiskapuk lehetőségét is. Egyszerűbb lesz a határokon átnyúló vállalatok számára áfabevallásuk kezelése, ugyanis a kereskedők a saját nyelvükön és ugyanazon szabályok szerint és adminisztratív sablonokkal dolgozhatnak, mint saját országukban. Az áfa végső összegét pedig mindig a végfelhasználó tagállamában kell megfizetni.
“A bizottság javaslata jó hír az üzleti vállalkozások, a fogyasztók és a nemzeti költségvetések számára, rossz hír a csalóknak” – fogalmazott a biztos.
(forrás: MTI)