Új adók elburjánzására lehet számítani a településeken
Jószerivel csak a fantázia szab határt az új adóknak, miután az Országgyűlésnek a múlt héten T/1705-ös számon benyújtott törvényjavaslat viszonylag kevés korlátot szabva települési adók kivetésével hatalmazza fel az önkormányzatokat. A helyi adókkal kapcsolatos többi módosítási javaslatot is bemutatjuk.
A helyi adóról szóló 1990. évi C. törvény javasolt módosítása két területen, a települési adó kivetési jog bevezetésével és a beszerzési, értékesítési szövetkezetek mentesítésével hoz újdonságot, valamint néhány területen a jogalkalmazást segítő pontosításokat fogalmaz meg. A legfontosabb változás kétségkívül az önkormányzatok települési adó kivetési joga.
A törvény jelenleg az önkormányzatok jogát a helyi adók tekintetében két területre korlátozta: arra, hogy kivetik-e a parlament által elfogadott helyi adó törvényben szereplő valamelyik helyi adót, illetve, ha igen, milyen adómértékkel. A mostani módosítás megalkotja, bár nem definiálja, a települési adók csoportját. Települési adót bármire ki lehet vetni, feltéve, hogy azt más törvény nem tiltja, illetve, hogy más törvény arra az adótárgyra még nem vetett ki adót. Jó hír a vállalkozóknak, hogy vállalkozásokat nem terhelhet települési adó, legalábbis vállalkozási minőségükben nem.
Az elméleti érdeklődéssel megáldott olvasóban felmerülhet a kérdés, hogy mennyire tekinthető Magyarország alaptörvényével és sarkalatos jogszabályaival összhangban lévőnek az önkormányzatok tervezett települési adó kivetési joga. Régebben adót kivetni kizárólag törvényben lehetett. A szabály célja az volt, hogy az adórendszer ne burjánozzon ellenőrizhetetlenül; a különböző, esetleg részérdekeket képviselő és érvényesítő költségvetési szervek ne tudjanak alacsonyabb szintű jogszabályok segítségével a parlament választott képviselőinek megkerülésével addicionális bevételi forrásokat teremteni maguknak.
Forrás: Adózóna