Számlázhat e átalányadózó egyéni vállalkozóként egy vállalkozás munkavállalója kapcsolt vállalkozásnak?
Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy lehet-e bármilyen negatív következménye, ha az egyik vállalkozás munkavállalói jogviszonyban álló dolgozója átalányadózó egyéni vállalkozóként rendszeresen számláz egy kapcsolt vállalkozás részére. Olvasói kérdésre adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Ütközik-e a rendeltetésszerű joggyakorlás kritériumába, lehet-e bármilyen negatív következménye, ha adott két kapcsolt vállalkozás, ahol az egyik vállalkozás munkavállalói jogviszonyban lévő dolgozói átalányadózó egyéni vállalkozóként számlát állítanak ki a másik kapcsolt vállalkozás részére (ez rendszeres lenne)? Mert a tevékenység gyakorlatilag hasonló lenne, mint amilyen munkakörben már alapból alkalmazásban állnak. A kata esetében komoly problémák keletkeztek ebből sajnos.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A rendeltetésszerű joggyakorlás akkor sérül, ha valamely jogügyletet, szerződést azért kötnek meg, hogy kifejezetten valamely adókötelezettséget megkerüljenek.
Fontos tehát megvizsgálni, hogy egy ügylet mennyiben szolgál valós gazdasági célt, tehát van-e gazdasági tartalma az adott ügyletnek. Mindig a konkrét szituációt kell ismerni, és az eset összes körülményének az ismeretében lehet azt meghatározni, hogy egy ügylet ütközik-e a rendeltetésszerű joggyakorlásba vagy sem.
A kérdésben szereplő ügyletek valós gazdasági megfontoláson is alapulhatnak, illetve a kérdéses magánszemélyek foglalkoztatása történhet úgy is, hogy azok egyéni vállalkozóként kötnek szerződést a másik céggel.
Fontos, hogy a vállalkozók valóban független formában végezzenek tevékenységet, hiszen egyéni vállalkozóként csakis gazdasági tevékenység folytatása várható el tőlük. Tehát a munkaviszony és a gazdasági tevékenység legfőbb elhatároló jellemzője az, hogy a munkavállaló nem független formában végzi a tevékenységét, hanem a munkáltató szervezetébe ágyazódva végez munkát. Ezzel ellentétben az egyéni vállalkozó független gazdasági szereplő. A „függetlenség”-nek azonban a jelen jogi környezetben nincsenek pontos meghatározó jellemzői. Mindenesetre a joggyakorlat alapján független szereplő az olyan jogalany, aki jellemzően saját eszközeivel, saját telephelyén végzi a tevékenységét.
Szeretném hangsúlyozni azonban, hogy különösen az atipikus munkaviszony – például a kötetlen munkarend – elterjedésével fokozatosan elmosódik a munkaviszony és a megbízási vagy vállalkozói jogviszony közötti határ.
Így összességében azt tudom mondani, hogy ha a tevékenység végzésére úgy kerül sor, hogy abban a független gazdasági szereplőkre jellemző tulajdonságok vannak túlsúlyban, akkor a számlázás jogszerű.
Forrás: Adózóna