Változik az adózás rendje 2025
Adatszolgáltatási kötelezettség változása
Az adóhatóság megkeresésre vagy adatkérésre tájékoztatja az adótitokról a különböző szervezeteket, mivel számos döntéshozatal alapja az adóhatósági adatszolgáltatás. A módosítás következtében viszont 2025-től a NAV nem tájékoztatja az élelmiszerlánc-felügyeleti szervet a felügyeleti díj bevallásának és megfizetésének ellenőrzésével, továbbá a felügyeleti díj fizetésére kötelezettek nyilvántartásával összefüggésben.
Pénztárgéppel összefüggő szabályok megsértése
A 2025. évtől kezdve az állami adó- és vámhatóság a forgalmazó terhére az e-pénztárgép, a vevői alkalmazás forgalmazási engedély nélküli forgalmazása, vagy az e-pénztárgép, vevői alkalmazás forgalmazási engedély visszavonását követő továbbforgalmazása, illetve az engedélyezettől eltérő e-pénztárgép, vevői alkalmazás forgalmazása esetén tízmillió forintig terjedő mulasztási bírságot szab ki.
Továbbá a forgalmazót az e-pénztárgép kötelező használatával, forgalmazásával, üzemeltetésével kapcsolatos jogszabályban meghatározott kötelezettségek megszegésekor természetes személy esetén ötszázezer forintig, nem természetes személy esetén egymillió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja.
A fentiek mellett az állami adó- és vámhatóság a forgalmazót egymillió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja, ha a hardveralapú e-pénztárgép javítását az üzemeltető jelzésének a forgalmazóhoz történő beérkezésétől számított öt napon belül nem kísérelte meg. A hardveralapú e-pénztárgép szervizelésére vonatkozó kötelezettségek megsértése esetén a forgalmazót, a gyártót egymillió forintig terjedő bírsággal lehet sújtani.
Ha az adózó megszegte a pénztárgép, e-pénztárgép kötelező használatával és üzemeltetésével kapcsolatos, jogszabályban meghatározott kötelezettségét, és az adóhatóság olyan tényt állapít meg, amely miatt mulasztási bírság kiszabása történhet, akkor – a mulasztási bírság kiszabása mellett – tizenkettő nyitvatartási napra lezárhatja az adóköteles tevékenység célját szolgáló helyiséget (üzletlezárás).
Soron kívüli adóbevallás
A soron kívüli adóbevallást az éves elszámolású adókról (az általános forgalmi adó kivételével) a sajátos beszámolókészítési kötelezettséget előidéző esetekben, valamint a társaságiadó-törvény szerinti adókülönbözet feltárásának esetében a számviteli törvényben a beszámoló készítésére előírt határidőn belül, minden egyéb esetben pedig a soron kívüli bevallási kötelezettséget kiváltó eseményt követő harminc napon belül kell benyújtani. Ez a szabály egészült ki azzal, hogy ha csoportos társaságiadó-alany szűnik meg, akkor a megszűnést követő 90 napon belül kell beadni a soron kívüli adóbevallásokat. (A szabály tehát a csoportos tao-alanyiságra vonatkozik, mely nem keverendő össze a csoportos áfaalanyisággal és annak megszűnésével. A csoportos áfaalanyiság megszűnésére az eljárási szabály változatlan.)
Pénzforgalmiszámla-nyitási kötelezettség
A belföldi jogi személynek és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett természetes személynek (ideértve az egyéni vállalkozót is) legalább egy belföldi pénzforgalmi számlával kell rendelkeznie. Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó rendszeres gazdasági tevékenysége körében kizárólag pénzforgalmi számlát nyithat. Az elfogadott módosítás értelmében az előbb említett adózók mellett a külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe is köteles lesz egy pénzforgalmi számlát nyitni Magyarországon. A pénzforgalmiszámla-nyitási kötelezettség nem terjed ki arra, hogy kinél milyen jellegű bankszámlanyitás szükséges, azt az adózó maga döntheti el.
Kockázatelemzési eljárást követő intézkedések
A feltárt kockázat megszüntetése érdekében az adóhatóság támogató eljárást indíthat, az adózót kiválaszthatja ellenőrzésre, vagy bűncselekmény megelőzése, az adott bűncselekmény felderítése, folytatásának megakadályozása érdekében tájékoztathatja az állami adó- és vámhatóság nyomozó hatóságát. 2025 január első napjától ezen intézkedések köre bővül, ugyanis adategyeztetési eljárást is kezdeményezhet az adóhatóság.
Az adategyeztetési eljárás lényege, hogy ha a NAV az adózó, illetve a vele kapcsolatban álló másik adózó által nyújtott adatszolgáltatás adataiban hiányosságot, eltérést tár fel, felhívja az adózót a feltárt hiányosságok, eltérések tisztázására. Az adózó a felhívás kézbesítésétől számított tizenöt napon belül köteles elvégezni az adategyeztetést az erre a célra rendszeresített elektronikus felületen. A NAV az elektronikus felületen az adózó rendelkezésére bocsátja az adategyeztetés teljesítéséhez szükséges adatokat, beleértve a másik adózó által nyújtott adatokat is.
A NAV háromszázezer forintos mulasztási bírsággal sújtja azt az adózót, aki megsérti az adategyeztetési eljárásra vonatkozó szabályokat.
Forrás: adózóna