Nyári távmunka
A munkáltatónak tájékoztatást kell nyújtani a távmunkavégzés elérhetőségéről
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 61. §-a alapján a munkáltató a munkakörök megjelölésével köteles tájékoztatni a munkavállalókat a teljes vagy részmunkaidős, a távmunkavégzésre irányuló, valamint a határozatlan idejű munkaviszony keretében történő foglalkoztatás lehetőségéről.
A munkavállaló pedig – a munkaviszony első hat hónapját kivéve – a tájékoztatás alapján kérheti munkaszerződése módosítását. Emellett a munkavállaló gyermeke nyolcéves koráig vagy a gondozást végző munkavállaló – a munkaviszony első hat hónapját kivéve – kérheti a munkavégzési helyének módosítását, a munkarendjének módosítását, távmunkavégzésben való foglalkoztatását, illetve részmunkaidőben való foglalkoztatását. A munkavállalónak a kérelmét, melyben a pontos kezdő időpontot is megjelöli, írásban meg kell indokolnia. A munkavállaló kérelmére a munkáltató 2023.01.01. napjától tizenöt napon belül írásban nyilatkozik.
A kérelem elutasítása esetén a munkáltató nyilatkozatát meg kell, hogy indokolja. A kérelem jogellenes elutasítása vagy a nyilatkozat elmulasztása esetén a bíróság a munkáltató hozzájáruló nyilatkozatát pótolja.
Utasítani távmunkavégzésre senkit sem lehet
Távmunkavégzés esetén a munkavállaló a munkát a munkaidő egy részében vagy egészében a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen végzi. Ez a hely lehet a munkavállaló otthona, nyaralója, vagy bármely egyéb hely. A lényeg az, hogy nem a munkáltató telephelyen történik a munkavégzés. A távmunkavégzés ezzel összefüggésben az otthoni munkavégzéstől (home office) is megkülönböztetendő. Ez ugyanis jellemzően átmeneti jellegű és nem kapcsolódnak hozzá kedvező közteherviselési szabályok sem. Emellett 2021. január 1. napját követően távmunkavégzésre nem csupán számítástechnikai eszközzel végzett tevékenység esetében van mód. Amennyiben tehát a felek távmunkavégzést szeretnének, abban az esetben ezt munkaszerződésben vagy annak módosításában kell rögzíteni.
Az Mt. 196. § (2) bekezdése szerint ugyanis a munkaszerződésben meg kell állapodni a munkavállaló távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatásában. Egyoldalú munkáltatói utasítással így a távmunkavégzésre a munkavállaló nem kötelezhető. Ennek alapvető oka az, hogy a távmunkavégzés az esetek egy részében a munkavállaló oldalán történő okból (kis lakás és nagyobb család) nem is kivitelezhető. Emellett a távmunkavégzés a munkavégzéshez kapcsolódó költségek egy részét a munkavállalóra tolja. Nem tételezhető így fel, hogy ez minden esetben a felek kölcsönös érdeke.
Ezt kell rögzíteni a távmunkaszerződésben
Először is az Mt. 196. § (2) bekezdés alapján a fentieknek megfelelően a feleknek meg kell állapodniuk a munkavállaló távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatásában. Bár a speciális törvényhely más, az általánostól eltérő szabályozási területet nem nevesít, célszerű további kérdéseket is a munkaszerződésbe venni. Ilyen például a munkavégzés helye különösképpen, hogy annak munkavédelmi szempontból is jelentősége van. Emellett célszerű rögzíteni a munkaeszközök használatának (saját vagy munkáltatói eszköz, eszközkezelési, információbiztonsági szabályok), a felek közötti kapcsolattartásnak (jellemzően munkahelyi e-mailen keresztül), illetve a munkáltató ellenőrzésének szabályait is.
Míg korábban a törvény úgy szabályozta, hogy a munkavállaló munkavégzése kötetlen, addig jelenleg ebben külön meg kell állapodni. Ez ugyanakkor csak akkor életszerű, amennyiben a munkavégzés a munkáltató működésétől érdemben függetleníthető. Egyéb esetben ugyanis – ha a munkavállalónak itt vagy ott, de rendelkezésre kell állnia – a munkarendje nem tekinthető kötetlennek.
Így alakulnak a munkavédelmi kötelezettségek
A távmunkavégzés – a munkáltatóval kötött megállapodás alapján – a munkavállaló által biztosított munkaeszközzel is történhet. Ez azonban nem feltétlenül szerencsés, mivel az adatvédelem szabályai így nehezen érvényesíthetőek. Ha mégis így állapodnak meg a felek, az ilyen munkaeszköz tekintetében a munkáltató a kockázatértékelés elvégzése során kell, hogy meggyőződjön a munkaeszköz egészséget nem veszélyeztető és biztonságos állapotáról. Ugyanakkor a munkaeszköz egészséget nem veszélyeztető és biztonságos állapotának fenntartásáról ebben az esetben a munkavállaló gondoskodik.
Az egyéb munkavédelmi kötelezettségek attól függenek, hogy a munka számítástechnikai eszközzel végezhető vagy nem. Előbbi esetben a munkáltató írásban köteles tájékoztatni a munkavállalót a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények szabályairól, a munkavállaló a munkavégzés helyét pedig ennek alapján – a munkakörülmények teljesülésére figyelemmel – maga választja meg. Ilyenkor a munkáltató a munkavédelmi szabályok megtartását – eltérő megállapodás hiányában – számítástechnikai eszköz alkalmazásával távolról ellenőrizheti.
A nem számítástechnikai eszközzel végzett távmunka esetén a szabályok lényegesen szigorúbbak. Ilyenkor a felek írásban megállapodnak a munkavégzés helyéről, mely csak a munkáltató által munkavédelmi szempontból előzetesen megfelelőnek minősített távmunkavégzési hely lehet. A távmunkavégzési helyen a munkavállaló a munkáltató hozzájárulása nélkül nem változtathatja meg a munkakörülményeket. A munkáltató vagy megbízottja rendszeresen köteles meggyőződni arról, hogy a távmunkavégzési helyen a munkakörülmények megfelelnek-e a követelményeknek, a munkavállalók ismerik, illetve megtartják-e a rájuk vonatkozó rendelkezéseket. Ezen esetkörön túl a munkáltató vagy megbízottja a kockázatértékelés elvégzése, balesetvizsgálat lefolytatása, valamint a munkakörülmények ellenőrzése céljából léphet be és tartózkodhat a távmunkavégzési helyként szolgáló ingatlan területén. A távmunkavégzési helyként szolgáló ingatlan területére továbbá a munkavédelmi képviselő is beléphet, ám ehhez a munkavállaló beleegyezése is szükséges.
A munkavédelmi hatóság a távmunkavégzést is ellenőrizheti, melyről a feleket az ellenőrzést megelőző 3 munkanapon belül köteles tájékoztatni. A munkáltató az ilyen céllal a távmunkavégzés helyeként szolgáló ingatlan területére történő belépéshez szükséges hozzájárulást a munkavállalótól legkésőbb az ellenőrzés megkezdéséig beszerzi.
Forrás: Adózóna