Mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozás önellenőrzése
Egy kft. 2017-ben a ténylegesnél több árbevételt számolt el. Ezáltal nagyobb volt az eredménye, így áfatöbblete, iparűzésiadó- és társaságiadó-többlete keletkezett. A társaság önellenőrizni szeretné az áfát, az iparűzési adót, az eredeti bevallási időpontra. A társasági adót szükséges-e módosítani a 2017. évre, vagy a többlet befizetett adót figyelembe lehet venni a 2018. évi bevallásnál? A mikrogazdálkodási beszámolóban ki kell-e tölteni a középső oszlopot? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 54. paragrafusa szerint az önadózás, az adóbeszedés útján megállapított vagy megállapítani elmulasztott adót, adóalapot és a költségvetési támogatást az adózó önellenőrzéssel helyesbítheti. Ha az adóhatóság ellenőrzésének megkezdését megelőzően az adózó feltárja, hogy az adóalapját, az adót, a költségvetési támogatást nem a jogszabálynak megfelelően állapította meg, vagy a bevallása számítási hiba, illetve más elírás miatt hibás az adó, költségvetési támogatás alapja, összege tekintetében, bevallását önellenőrzéssel módosíthatja.
Tehát hiába korrigálódna magától a különböző időszakok között az egyes adónemek hatása, ha azok eltérő adómegállapítási időszakra esnek, akkor az egyes éveket általában önellenőrizni szükséges ahhoz, hogy egyik időszakban se keletkezzen adókülönbözet. Igaz ez a társasági adóra is, tehát nem lehet a 2017. évi módosítás potenciális hatását figyelembe venni 2018-ban, s közben az előző évi különbözetet a 2018. évihez „hozzácsapva” bevallani egyben, a 2018-as bevallásban. Tehát az adóeljárásnál nincs „nem jelentős” tétel, ha leszámítjuk az ezer forint alatti nagyságrendet, amire nem lehet önellenőrzést benyújtani. Tehát külön kell a 2017. évi társasági adót javítani, és bevallani.
Ettől eltér a számviteli törvény, ami külön definiálja a jelentős és nem jelentős hibát (Szt. 3. § (3) bekezdés 3. és 4. pontja). Ezzel szemben a számviteli törvény szabályát negligálja a 398/2012. kormányrendelet mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló esetén. A mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolónál az ellenőrzés megállapítása minden esetben az Szt. 3. paragrafus (3) bekezdésének 4. pontja szerinti nem jelentős összegű hibának minősül, az Szt. 3. paragrafus (3) bekezdésének 3. pontja szerinti jelentős összegű hiba nem állapítható meg. Ebből következik, hogy míg az adóeljárási szabályokban követni kell az előző bekezdésben leírtakat (külön korrigáló bevallás 2017. évre), addig a számvitelben a 2017. évi adókra vonatkozó önellenőrzést a 2018. évi beszámolóban (könyvelésben) mutatja ki a gazdálkodó (nincs háromoszlopos beszámoló).
Forás: adozona.hu