Jogosultság öregségi nyugdíjra 2025-ben
A jelenleg hatályos jogi szabályozás szerint a társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára annak a személynek, aki
- 1952. január 1-je előtt született, a betöltött 62. életév,
- 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap,
- 1953-ban született, a betöltött 63. életév,
- 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap,
- 1955-ben született, a betöltött 64. életév,
- 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap,
- 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.
A születési évjáratonként fél évvel emelkedő nyugdíjkorhatár 2022-ben érte el a korábban meghatározott 65. éves általános nyugdíjkorhatárt, mely alapján tehát 2025. évben nyugdíjkorhatár betöltés alapján, a születési évüknek megfelelően öregségi nyugdíjra kizárólag az 1960. előtt született személyek, valamint az 1960. évben született személyek legkorábban a 65. életévük betöltésétől szerezhetnek jogosultságot.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) rendelkezései szerint öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki a születési évének megfelelő öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik. Korábban a nyugdíj megállapításának további feltétele volt még, hogy az érintett személy biztosítási jogviszonya a nyugdíj megállapításának kezdő napjára megszüntetésre kerüljön, azonban ez a jogosultsági feltétel 2018. július 26-ától már megszűnt, azaz a nyugdíj a munkaviszony fennállása alatt is megállapítható.
Ennek alapján egy 1960. április 8-án született személy részére öregségi nyugdíjat legkorábban 2025. április 8-tól – a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése napja – lehet majd megállapítani, ha ebben az időpontban 20 év szolgálati idővel rendelkezik.
Ha a fent említett születési dátumú személy nem rendelkezik 20 év szolgálati idővel, de rendelkezik legalább 15 év szolgálati idővel, úgy részére öregségi résznyugdíjat lehet majd megállapítani. A résznyugdíj megállapítását követő 15 napon belül az adott személy részére lehetőség nyílik az öregségi teljes nyugdíjhoz – 20 évhez – hiányzó szolgálati idő megvásárlására irányuló megállapodás megkötésére a lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási szervnél. Erre a lehetőségre az öregségi résznyugdíj megállapításáról rendelkező határozatban hívja fel a nyugdíjas figyelmét az igényét elbíráló nyugdíjbiztosítási szerv. Fontos megemlíteni, hogy a külön jogszabályban meghatározott nyugdíjjárulék összegét viszont a megállapodás megkötését követő 15 napon belül, egy összegben kell megfizetni.
Az említett szolgálati idő egyösszegű megváltásának lehetősége azt a személyt is megilleti, aki az öregségi résznyugdíjhoz szükséges 15 év szolgálati idővel nem rendelkezik, de rendelkezik legalább 10 évi nyugdíjjogosultságnál figyelembe vehető szolgálati idővel. Ebben az esetben kizárólag a résznyugdíjhoz hiányzó szolgálati idő lesz megvásárolható.
A nyugellátás megállapítására nem hivatalból kerül sor, az arra irányuló eljárást az adott személynek kell kezdeményeznie. A kérelmet írásban, kizárólag az erre a célra rendszeresített nyomtatvány (igénybejelentő-lap) kitöltésével, illetve elektronikus úton is előterjesztheti. A nyugdíjbiztosítási hatósági eljárásokban az ügyfél az elektronikus ügyintézéshez szükséges nyilatkozatait, eljárási cselekményeit és egyéb kötelezettségeit a https://www.magyarorszag.hu/ honlapon a Nyugdíj menüpont kiválasztását követően, az Ellátások igénylése menüpontból elérhető elektronikus űrlapok alkalmazásával és ügyek indításával teljesítheti. A benyújtott igényt a kérelmező lakóhelye szerint illetékes vármegyei/fővárosi kormányhivatal nyugdíjbiztosítási igazgatási szerve bírálja el.
A nyugellátás megállapítására irányuló igényt visszamenőleg legfeljebb hat hónapra lehet érvényesíteni, ami azt jelenti, hogy az ellátást a jogosultsági feltételek fennállása esetén legkorábban az igénybejelentés időpontját megelőző hatodik hónap első napjától lehet megállapítani.
Például: 1959. szeptember 1-jén született személy 2024. szeptember 1-jén betöltötte a reá irányadó nyugdíjkorhatárt, és rendelkezik 20 év nyugdíjra jogosító szolgálati idővel, ezért 2024. szeptember 1-jétől jogosult lenne öregségi nyugdíjra, azonban ha a nyugellátás megállapítására irányuló igénybejelentését csupán 2025. április hónapban terjesztené elő a lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási szervnél, úgy abban az esetben részére a nyugellátás legkorábban 2024. október 1-jétől lenne megállapítható. Ebben az esetben tehát a 2024. szeptember 1-jétől 2024. szeptember 30-áig terjedő időre, amely időszakra vonatkozóan egyébként a nyugellátás már megillethette volna, utólagosan már nem érvényesíthetné igényét.
Forrás: adózóna