Fuvarozás áfamentessége miről kell megállapodni az exportőrrel?
Exportőr cég a fuvarozónak adott nyilatkozatban rögzítette, hogy az általa nyújtott fuvarozási szolgáltatás olyan értékesítéshez kapcsolódik, melynek során a fuvarozott áru – kiviteli eljárás hatálya alá vonva – elhagyja a közösség területét. A fuvarozó cég könyvelője szerint ez nem elég, az áfamentességnek az is feltétele, hogy a fuvarozási szerződés minden részletre kiterjedő legyen (szállítás útvonala, fuvareszköz rendszáma, rakomány jellemzői stb.), mert azt is igazolni kell, hogy ez tényleg fuvarozás. Szükséges a részletes szerződés az áfamentesség jogszerű alkalmazásához? – kérdezte olvasónk. Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolt.
Feltétlenül szükséges a fuvarozó és megbízója között kötött írásbeli megállapodás arról, hogy a fuvarozó által megtett útszakasz az exportra irányuló szállítási útvonal. Továbbá a számlázásnál célszerű az útvonalat feltüntetni. A felek között szerződésben kiköthető, hogy az igazolt egységes vámokmány másolati példányát az eladónak el kell juttatnia a fuvarozó részére, amelyet a számla mellékleteként célszerű megőrizni.
Az Európai Bíróság (EUB) a C-288/16. számú, 2017. június 29-én hozott ítéletében egyértelművé tette, hogy az uniós áfairányelvben előírt adómentesség feltétele nemcsak az, hogy a szolgáltatás tárgyánál fogva hozzájáruljon az export végrehajtásához, hanem az is, hogy a szolgáltatást közvetlenül az áru exportőrének, címzettjének nyújtsák.
Az ítélet másik aspektusa, hogy EUB szerint nem minősül fuvarozási szolgáltatásnak – így az áfamentesség fel sem merülhet – az olyan alvállalkozási szolgáltatás, amikor az alvállalkozó nem a saját, hanem a megbízója eszközével fuvaroz.
Új feltételként vezeti be az áfatörvény, hogy a szolgáltatás nyújtójának közvetlen kapcsolatban kell állnia azzal a személlyel, szervezettel, amely a terméket a kiviteli eljárás alá vonja (exportőr vagy címzett.)
Forrás: adozona.hu