Adó és bürokráciacsökkenést hoz az ősz
Adó és bürokráciacsökkenést hoz az ősz
Kedden az Országgyűlés elfogadta az őszi adócsomagot. Jóval kedvezőbb lesz a kiva, ingyenessé válik sok ügyintézés, a NAV számos cégnek áfabevallás-tervezetet készít, és egyszerűsödik a hipa-bevallás. A pálinka-szabadságharc megnyerése nyomán adómentes lesz az otthoni magán- és bérfőzés.
Az Országgyűlés kedd délelőtt 124 igen, 20 nem szavazattal, 32 tartózkodás mellett elfogadta a T/13258. számú, „egyes adótörvények módosításáról” címet viselő, 153 oldalas törvényjavaslatot, valamint a hozzá tartozó 70 oldalas összegző módosító javaslatot. A törvényjavaslat elfogadása nyomán számos ponton változik az adórendszer 2021-ben.
Szja: változik a személyi kedvezmény
Egyszerűsödik és átláthatóbbá válik az adókedvezmények rendszere. A családi adókedvezmény mintájára a bizonyos betegségek után járó személyi kedvezményt is az adóalapból számolják jövőre. A kedvezmény összege továbbra is évről-évre együtt nő minimálbérrel.
Bővül a SZÉP-kártya juttatásának lehetősége a közszférában: 2021-től egységesen 450 ezer forint lesz a rekreációs értékhatár a magán- és a közszférában. A SZÉP-kártya keretösszegeinek szochó-mentessége 2021 közepéig megmarad.
A járványügyi szűrővizsgálat adómentes juttatás lesz a vizsgálat időpontjától függetlenül, bármilyen jövőbeli járványhelyzetben is.
Áfa: minden unión kívül rendelt áru után adózni kell, marad az 5 százalékos újlakásáfa
Bekerül a hazai áfa-szabályozásba az Európai Unió e-kereskedelmi áfcsomagja, amely többek között eltörli a 22 eurót meg nem haladó import küldemények adómentességét. Azaz 2021. július 1-től minden külföldről (nem EU államból) rendelt áru után általános forgalmi adót kell fizetni.
Az adómentességi szabályt kihasználó külföldi kereskedők nemcsak a tagállamok költségvetését károsították meg, hanem az európai unió piacán tevékenykedő tisztességes vállalkozásokat is. Néhány csalárd cég az EU-n belül is visszaélt az egységes piacra vonatkozó rendelkezésekkel, de ezt a kiskaput is bezárja az a hazai gazdálkodóknak kedvező módosítás, amely kimondja, hogy július 1-től alapvetően a fogyasztás helye szerinti tagállamban kell megfizetni az áfát távértékesítéskor – közöle korábban az adócsomagról a Pénzügyminisztérium.
2021-től lehetővé válik az adóalap utólagos csökkentése azon behajthatatlan követelések vonatkozásában is, amelyek esetében a vevő (adós) nem minősül áfaalanynak – ez elsősorban a lakossági szolgáltatóknak jelent majd érdemi teherkönnyítést.
Az új építésű lakások áfakulcsa 5 százalék lesz 2022. december 31-ig – erről nem a most elfogadott törvénycsomag, hanem az „Egyes törvényeknek az otthonteremtési akcióterv bevezetése érdekében szükséges módosításáról” címet viselő javaslat rendelkezik.
2021-től kivezetik a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó általános fordított adózást, amit már csak az ingatlanhoz kapcsolódó építési-szerelési munkákra lehet majd igénybe venni.
Finomhangolják a katát
A kata 2021. január 1-től életbe lépő – már elfogadott – szabályait is módosítja a salátatörvény. E szerint ha a katás adóalany bevétele külföldi kapcsolt partnertől, vagy 3 millió forintot meghaladó összegű bevétel esetében külföldi megbízótól származik, a 40 százalékos mértékű adó a kisadózó vállalkozást terheli, és az adó alapja a 3 millió forintot meghaladó bevételrész 71,42 százaléka.
Adózás rendje: áfa-bevallási tervezeteket készít a NAV
A vállalkozások 2021. második félévétől számíthatnak a kormány egyik legjelentősebb adóügyi segítségére: a NAV félmillió vállalkozásnak készítheti el az áfa-bevallási tervezetét. Az eÁfa – az eSZJA-val ellentétben – csak az érintett adózók aktív közreműködésével minősül majd bevallásnak – az adózóknak a levonható adóról számlánként dönteniük szükséges – olvasható a törvényjavaslat indokolásában.
Könnyebb lesz az adótartozások rendezése is. A magánszemélyek akár már egymillió forintos tartozásig, az adózási előéletük alapján megbízhatónak minősített cégek pedig 3 millió forintig kérhetnek tartozásaikra – egy egyszerű kérelemmel – 12 havi pótlékmentes részletfizetést.
Egyszerűsödik a hipa-bevallás
Jelentős könnyítések jönnek az iparűzési adóban. A 180 napnál rövidebb ideig tartó építési tevékenységet ugyanis jövőre már nem terheli az ideiglenes tevékenység utáni iparűzési adó, ami az öt százalékos újlakás-áfa mellett újabb lökést adhat a hazai építőiparnak.
Mintegy 94 ezer, több telephellyel bíró vállalkozásnak is könnyítést hoz 2021, hiszen nem kell minden érintett önkormányzathoz benyújtaniuk a helyi iparűzési adóbevallásukat, elegendő lesz egyetlenegyet beküldeni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz.
Tao: nem jár kedvezmény elektromos autóra
A társasági adó kedvezményrendszere egyszerűsödik: jövőre megszűnik a cégek fejlesztési tartalékának 10 milliárd forintos felső határa.
Szigorítást jelent ugyanakkor, hogy jövőre elektromos személygépkocsi beszerzése esetén nem lesz alkalmazható az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházások adókedvezménye – utóbbi a nagy rakodóterű személygépkocsikra korlátozódik.
Még kedvezőbb lesz a kiva
A kiva adókulcsa 2021-től 11 százalékra csökken, a bevételi értékhatár a jelenlegi egyről hárommilliárd forintra, a kilépési pedig háromról hatmilliárd forintra nő.
Illeték: ingyenes lesz számos ügyintézés
Egyes okmányok kiállítása kivételével 2021-től az elsőfokú közigazgatási eljárások illetékmentesek lesznek, amelynek köszönhetően évente másfélmillió államigazgatási ügy intézése válik ingyenessé.
Jövedéki adó: adómentes lesz a pálinkafőzés
„A pálinka szabadságharc győztes lezárásaként ténylegesen adómentessé válik a bérfőzés és a magánfőzés 2021. január 1-jétől” – olvasható a törvényjavaslat általános indokolásában. Jövőre minden nagykorú, gyümölcstermesztő magyar állampolgár háztartásonként évi 86 liter gyümölcspárlatot főzhet le magánfőzésben adómentesen. A mentesség évente ugyanekkora mennyiségű párlat erejéig a bérfőzésre is érvényes.
Magyarországnak alkalmaznia kell az Európai Unió dohányadó irányelv szabályait is. A kormány a lehető leghosszabb időt kivárva január 1-től kezdődően két lépésben megemeli a dohánytermékek jövedéki adóját, így 2021. április 1-én éri el a jövedéki adó mértéke az EU által megkövetelt legalacsonyabb, minimum szintet – írta az adócsomagról a Pénzügyminisztérium.
Az elfogadott törvény szinte minden adótörvényt, a számviteli törvényt és vámigazgatási eljárásokat is módosítja, így a törvénycsomag részletes tanulmányozása nélkülözhetetlen.
Forrás: Adó Online