Brexit áfakérdések
A britek kilépési “kálváriája” újabb felvonáshoz érkezett év elején. Múlt év decemberében a brit parlament megszavazta a kilépési megállapodást, majd azt Erzsébet királynő és az Európai Unió is jóváhagyta. Azonban Európa életében 2020. február 1-jétől új időszámítás egyelőre nem kezdődik: a hátralévő 11 hónapban újra megállapodásra kell jutni a kilépés tekintetében.
Az Egyesült Királyság 2020. február 1-jén kilépett az Európai Unióból, azonban a kilépést az Európai Unió és az Egyesült Királyság által elfogadott megállapodás alapján egy 2020. december 31-éig tartó átmeneti időszak követi.
Átmeneti időszak szabályai
Az átmeneti időszakban az Egyesült Királyságra továbbra is az uniós jog az irányadó, az uniós jogban a tagállamok körébe az Egyesült Királyság továbbra is beleértendő. 2020. december 31-éig tehát az Egyesült Királyság a vámunió része marad, azaz az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti áruforgalomban továbbra sem kell vámalakiságokat alkalmazni.
Mi fog történni 2021. január 1. után?
A britek előtt több út áll: megállapodás, mely szerint egyfajta vámunió megmarad, az átmeneti időszak meghosszabbodása, vagy egy esetleges rendezetlen kilépés. Drasztikus változást a vállalkozások életében ez utóbbi hozhat. A magyar könyvelők, adótanácsadók és adószakértők feladatai ekkor kezdődnek el: amennyiben az átmeneti időszakot lezáró kilépési megállapodás nem jön létre, ettől a naptól kezdve az áfa szempontjából az Egyesült Királyságot harmadik országként kell kezelni.
Forrás: Adózóna